21 Nisan 2020

Yeni yaşamın bize kattıkları

2019 yılında Çin’de başlayan Corona Virus sebebiyle dünya tersine dönmeye başladı. Tüm alışkanlıklarımız bir yana dünyanın tam anlamıyla serseme döndüğü bir olayın içinde kaldık. Öyle ki süper güç olarak tanımlanan ülkeler bile çaresiz ne yapacağını bilmeden günü geçirme derdine girdiler.

Virüs sangının ilk zamanlarında büyük bir panikle ne yapabileceğimize ve nasıl korunacağımıza odaklandık. Yetkililerden açıklama üstüne açıklama gelirken kolonyanın virüse etkili olduğu haberi tüm Türkiye’de bu paniği en üst seviyeye çıkardı. Kolonya bulmaya çalışan insanlar stokları saatler içinde bitirdi. Tabi her krizi fırsata çeviren bazı kesim ise ya fahiş fiyata kolonya satmaya başladı yada stokçuluk yaparak kriz ortamından faydalanmak istedi.

Türkiye’de yaşayanların büyük çoğunluğu günümüzde gönüllü karantina uygulamasıyla evlerinden çıkmıyorlar. Özel sektör çalışanlarının bazıları esnek çalışmalar ile işlerine devam ederken bazıları da ücretsiz izne çıkarıldılar. Bu süreçte bazı işletmeler zorunlu olarak kapatılırken bazı işletmeler sınırlı da olsa çalışmaya devam ediyorlar.

İnsanların ihtiyaçları her ne ise şimdi çok kısıtlı imkanlarla yapmaya çalışıyor yada yapamıyorlar. Durum böyle olunca bazı ihtiyaçlarımızı evimizde yapabilir duruma geliyoruz. Mesela evde traş olmak bunlardan sadece biri. Piyasadan kolaylıkla temin edilen traş makineleri ile traş olmak isteyenler evde eş yada aile bireylerinin yardımıyla traş yapar oldular. Bunun için profesyonel olmaya gerek kalmadan harika saçlar çıkarabilirsiniz.

Evde kalmanın zorlukları kadar bizlere sağlamış olduğu güzellikleri de es geçmemek gerekiyor. Evde ekmek yapmak buna örnek olabilir. Evde kendi ekmeğinizi yapıp aile bireyleriyle yemek size inanılmaz bir haz verecektir. Bunun için herhangi bir makineye ihtiyaç duymadan kolaylıkla evde kendi ekmeğinizi yapabilirsiniz. Çeşit çeşit ekmek tariflerini internetten bulabilir yada kendi tarifinizle muhteşem işler çıkarabilirsiniz.

Evde aile bireyleriyle kaliteli vakit geçirmenin güzelliklerini sayamayız belki ama birkaç bilgi bize iyi gelecektir. Evde yapabileceğiniz etkinlikler ise gününüze renk katacak ve eğlenceli zamanlar geçireceksiniz. Bunun için hemen her yerde bulabileceğiniz puzzle az önce bahsettiğimiz zamanı size verecektir. Bunun dışında eğer kalabalık ailede yaşıyorsak evimizde satranç turnuvaları, bilmece yarışmaları, tekerleme yarışmaları, resim yarışmaları yaparak hem kaliteli vakit geçirebilir hem de eğlenebiliriz.

Hastalıktan korkmak yerine önlem almak, bu zor günlerin geride kalacağını düşünüp ileriye dönük planlar yapmak, evde geçirdiğimiz bu zamanların kıymetini bilip aile bireyleriyle vakit geçirmek, evde kendi ekmeğimizi yapmak, evde traş olmak, uygulanan gönüllü karantinaya uymak ve zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamak, vb… İşte bu terimler Covid-19 ile hayatımıza girdi.

Umarız bir an önce bu pandemi biter ve hayatımıza normal bir şekilde devam ederiz. Sağlıkla kalın…

X