3 Eylül 2019

İnternetten alışveriş yaparken nelere dikkat etmeliyiz.

Günlük hayatta birçok ihtiyacımızı karşılamak için online yaparız. Peki online alışveriş yaparken nelere dikkat edilmeli?

Online alışveriş yapmak günlük yaşamımızdaki ihtiyaçların karşılanması için bir hayli önemlidir. Zincir mağazalarda, büyük marketlerde veya küçük işletmelerde yapılan fiziki alışverişde birçok ürün alır, kullanır ve tüketiriz. Bunun yanı sıra son yıllarda iyiden iyiye yaygınlaşan e-ticaret sayesinde alışveriş yapmak hayatımızı kolaylaştırdı. Evimizden ayrılmadan, herhangi bir mecradan alışveriş yapmanın keyfini yaşamak için internet artık vazgeçilmez bir araç oldu. Mağazaya gitmeden istediğimiz, beğendiğimiz ürünleri birkaç tıklamayla kapımıza kadar gelmesini sağlayabiliyoruz. Bu şekilde internetten alışverişin sağladığı kolaylığı, geniş ürün seçeneklerini ve ödeme kolaylığını çok fazla tercih eden insanlar bu deneyimle modern bir alışveriş yöntemi olarak karşımıza çıkartıyor. Ancak, gerek günlük hayattaki normal alışverişlerde, gerekse internetten alışverişte dikkat etmemiz gereken birkaç husus bulunuyor.

İster fiziki normal alışverişlerde, ister online alışverişte ürünlerin son kullanma tarihlerine dikkat etmeniz gerekiyor. Son tüketim tarihi geçmiş yada son tüketim tarihleri yaklaşmış ürünler size ve sevdiklerinize ciddi zararlar verebilir. Bazı işletmeler bilerek ya da bilmeyerek son tüketim tarihleri geçmiş ürünleri satıştan çekmezler, çekmek istemezler. Bu nedenle güvenilir yerlerden ve bilinçli alışveriş yapmanız en doğrusu olacaktır. Ayrıca alışverişi yaparken paranın sahte olup olmadığını da mutlaka kontrol etmeniz mağduriyet yaşamamak için önleyici bir tedbir olacaktır.

İnternetten alışveriş yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Şeklinde bir soru soruyorsanız içlerinde en önemli olanı, alış veriş yaparken nelere dikkat etmeliyiz olacaktır. İnternetten yapılan alışverişlerde risk büyüktür. veya banka bilgileriniz ile yapılan alışverişlerde özel bilgilerinizin art niyetli kişilerin eline geçebileceğini unutmamak gerekiyor. Online alışveriş sitelerinin çoğunda kredi kartı ile birlikte yöntemiyle de alışveriş imkanı sunuluyor. Böylece online alışveriş siteleri daha geniş kitlelere hitap ederken, insanların da güvenini kazanmak için olumlu bir yöntem oluşturmaktadır. İnternetten alışveriş yaparken dikkatli olmanız gereken konuları sizler için araştırdık.

Online alışveriş yaparken güvenli bir alışveriş için sitelerin SSL sertifikası olup olmadığını kontrol etmek gerekiyor. Bu sayede siteden alışveriş yaparken bilgileriniz özel şifreleme yöntemi ile doğrudan bankanıza aktarılır ve sitenin veya başka kişilerin eline geçme ihtimalini ortadan kaldırır, güvenli alışveriş ortamı sağlar.

Sitenin SSL sertifikasının bulunup bulunmadığına bakmak için sitenin ödeme sayfasında adres çubuğunun sağında yer alan kilit işaretiyle kolayca anlaşılabilmektedir. Bunu anlamanın diğer bir yöntemi de sayfa adresinin https:// ile başlıyor olmasıdır. Eğer online alışveriş site adresi https:// ile başlıyor ise güvenli alışveriş yapabilirsiniz.

Güvenilir E-ticaret siteleri alışveriş sırasında şifresi istemez. Şifrenizi kesinlikle siteye yazmayınız. Kredi kartı şifrenizi isteyen alışveriş sitelerinden asla alışveriş yapmamalı ve kredi kartı bilgilerinizi vermemelisiniz. Aksi halde özel bilgileriniz çalınabilir ve maddi zarara girebilirsiniz.

Online alışveriş sitelerinde, yaşanması muhtemel sorunlarda başvurabilmeniz için sitenin açık adres ve iletişim bilgilerinin paylaşılması yasalarla zorunlu kılınmıştır. Alışveriş yapacağınız internet sitesinde adres veya iletişim bilgileri bulunmuyorsa o siteden alışveriş yapmayınız.

Alışveriş sonrasında almış olduğunuz ürünlerin garanti belgesini ve faturasını muhafaza etmeye özen gösterin. Çünkü bu iki belge elinizde bulunduğu müddetçe yasal açıdan haklarınızı savunabilir ya da herhangi bir olumsuzluk olması durumunda adli makamlara başvuru yapabilirsiniz. Normal alışverişlerde olduğu gibi online yapılan alışverişlerde aldığınız ürünlerin garanti belgesini ve faturasını satıcıdan veya firmadan talep edin.

Keyifli alışverişler dileriz.

Netten Kapına

X