21 Haziran 2019

Bahçe ve Balkonlarınız İçin Böcek Kaçıran Bitkiler

Bitkilerle yaşam alanınızı böceklerden uzak tutmaya ne dersiniz? Yazın iyiden iyiye yüzünü gösterdiği, güneşin içimizi ısıttığı günlerde ufak tefek dostlarımız keyfimizi kaçırabilir. Ekolojik sistem içinde her canlının bir varlık sebebi olsa da, bazı alanlarda birlikte olmak kolay değil. Evet böceklerden söz ediyoruz. Onların yok olmasını değil sadece biraz uzaklaşmasını istediğimiz zamanlar oluyor.  Bunun için doğal yöntemlerle neler yapabiliriz? Bunu öğrenmek için yazımıza başlayalım.

1. Lavanta

Böcekleri uzak tutmaya yarayan bitkiler listesinde her daim bir numaradır Lavanta. Kokusu ücretsiz terapi hizmeti verir, görüntüsü hem açık havada hem de içeride ilham verir. İster taze bir şekilde bahçe ve balkonda bulunsun, ister kurutulmuş halde çekmecelerinizde kıyafetleriniz arasında bulunsun. Özellikle güve, pire ve sinekleri uzak tutup her yere mis kokusunu yayar.

2. Nane

Mucizevi bir bitkiden bahsediyoruz. Yine kokusu ve lezzetiyle her evin vazgeçilmezlerinden biri olan Nane, her derde deva. Evinizde kolayca yetiştirebilir, kokusundan faydalanabilirsiniz. Varlığıyla sadece böcekleri değil, fare ve karıncaları da uzaklaştırır.

3. Fesleğen

Fesleğen hem görüntüsü hem de kokusuyla büyüleyici bir bitkidir. Tüm bu güzelliklerinden faydalanırken bir de sivrisinek ve karasinekleri uzaklaştıran özelliklerinden faydalanabilmek paha biçilemez bir duygu. Evde kapı ve pencere kenarları ya da yakınlarına yerleştirmeniz tavsiye edilir. Bir kullanım tavsiyesi verelim size; kaynar suya fesleğen yaprağı koyuyorsunuz, soğuduktan sonra suyu bir sprey şişeye dolduruyorsunuz ve vücudunuza sıkıyorsunuz. İşte bu kadar. Etkisi uzun sürecek bu zaman diliminde sinekler size mesafeli duracaktır.

4. Biberiye

Biberiye, tıpkı fesleğen gibi, lezzeti ve kokusu ile hayatımızda önemli yeri olan bir bitki. Saksıda ya da bahçede yetiştirilen, içeride ya da dışarıda hayatımıza renk katan bir bitki. Bir yandan yemeklerinize lezzet katarken diğer yandan da sinekleri uzak tutması sizce de mucizevi değil mi?

5. Limon otu

Belki sizde daha önce limon otu aromasıyla yapılan mum ya da yağları kullanmış olabilirsiniz. Bitki oldukça faydalı ve buram buram kokusunu ile sanki etrafa huzur yayıyor ve güzelliğiyle mekanınızın dekorunu tamamlıyor.

6. Sarımsak

Üstün özellikleriyle her yanından sağlık fışkıran ve hayatımıza lezzet katan Sarımsak, aynı zamanda ekilen bölgede böcek savan kahraman bir bitki. Faydaları saymakta bitmeyen bu bitkinin mutfağınızda, bahçe yada balkonunuzda olması ve hayatınızın her anında kurtarıcı bitki olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Etiketlendi:
X